Fortsatt resa norrut på SbÖN 1975 del 2 (Järnväg allmänt)
Del 1
8 maj 1975 fortsätter vi med Y7 1170 i 4612Y Vännäs-Boden. Jag skriver annars ingen fordons- eller tåginformation under bilderna utan hänvisar till tidtabellsbladen. Här är tidtabellen återgiven i första delen.
Övre Tvärålund, nedre Vindelns kyrka
Övre Vindeln, nedre Hällnäs
Yttersjön och Ekträsk
Övre Ekträsk, nedre Åsträsk
Bastuträsk och Jörn
Jörn och Träskholm
Tidtabellen
Myrheden och Långträsk
Två bilder i Koler
Renar mellan Koler och Storsund, stopp i infarten till Storsund
Tågmöte i Storsund och Älvsbyn
Laduberg och Brännberg
Hednoret och Boden södra
Framme i Boden och övernattning skall ske
Priset för hotellet avser tre personer(!) Serveringen är mackor att ta med på morgonen...
Biljetten Storuman - Vindelns kyrka kom lite före i handlingen.
Boden och Murjek (efter högst 5 timmars sömn)
Murjek, bägge bilderna
Geografiska polcirkeln och Nattavaara
Nuortikon och Ripats
Gällivare och Harrå
Fortsättning i kommande del(ar)